Strona główna forum Wsparcie FAQ Dla kogo sklep Magento?

Dla kogo sklep Magento?

Zbiór najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi do nich...

Moderator: kulfon250


Post 20 cze 2009, o 22:24

Posty: 428
Lokalizacja: W-wka
Gadu-Gadu: 36599

Pierwszy wątek w dziale moze będzie przewrotny pozornie, ale wg. mnie bardzo istotny.
Czemu, bo myslę, iż wiele osób które zaczynają przygodę z Magento, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że to może nie być rozwiązanie dla nich.
(Są to moje przemyslenia i doświadczenia po kilku już miesiącach walki z własnym sklepem na Magento, jak i kilkoma które stawiałem i organizowałem dla znajomych. Nie jestem informatykiem, co istotne, choć od 10 lat prowadzę sklep internetowy i przeszedłem wiele różnych instalacji i programów)

Dlaczego tak uważam?
Po pierwsze a dość istotne to wymagania serwerowe Magento, znacznie wyzsze jak innych skryptów sklepowych.
Tak naprawdę Magento sensownie chodzi, albo na wypasionym koncie zwykłym!!, ale sensownie dopiero na VPS, czy dedyku.
Nie należy dać się zwieść gdy po instalacji surowego sklepu z kilkoma produktami, pracuje on w miarę szybko, niestety w miarę przybywania artykułów a i klientów sklep zacznie zwalniać.
Gdy zastosujemy optymalizację "flat catalog" i "flat product" od strony klienta bedzie to mniej odczuwalne, ale od strony PA, w którymś momencie, moze być już męczące ( czas zapisu danych itp.)

Po drugie, zarządzanie sklepem, nie jest to na pewno produkt, dla małych sklepików, które potrzebuja prostego i nie skomplikowanego mechanizmu.
Magento jest sklepem oferującym ogromne możliwości konfiguracyjne, które dla potrzebujących tego mogą być zbawieniem, natomiast dla poszukujących prostego rozwiązania mogą się okazać przekleństwem.
Jest to mechanizm, który zanim zaczniemy w nim działać wymaga poznania jego mozliwości i przemyslenia, tego co chcemy osiągnąć docelowo.
Ot choćby cechy i ich zestawy, element bardzo pomocny, ale wymagajacy tego by zanim go uzyjemy wiedzieć, które z cech do czego mają nam słuzyć. Ustawienie złego parametru cechy np. pola textowego, nie pozwoli nam uzyć danej cechy w pionowym menu wyszukiwania. A trzeba pamiętać, że tego parametru cechy nie da się zmienić!!
Co więcej, wymaga by osoby wprowadzajace dane wiedziały o tym wszystki, bo inaczej bywają dramaty, co obserwuję własnie w sklepie kolegi, gdzie osoba wprowadzajaca ze zwykłym dawała sobie radę, bez problemu Magento ilością opcji ją położyło, a przy okazji i mnie jako naprawiajacego błędy i uczącego co i jak :)

Podobnie budowa, produktu jaki wybrać, prosty, konfigurowalny, bundlowany czy też zestaw.
Nie mając świadomości celu, czesto okazuje się, ze trzeba potem od nowa zrobić wiele produktów, gdy okazuje sie ze wybrana opcja niestety nie spełnia naszych wymagań.

Trzeci element to "rozwojowość" Magento, która objawia się coraz to nowymi "lepszymi" wersjami.
Niestety, upgrade, do nowszej wersji często kończy się, tym iż nie mamy sklepu, bo ten działający zamienił się w cudowną listę błedów, lub dodane doń opcje albo przestały działać, albo też spowodowały to, że sklep powiedział nam do widzenia :)
Sporo zamieszania robią też drobne, ale upierdliwe bugi, które są w nim, o czym Varien ostrzega, informując iż nie jest to 100% dopracowana i stabilna wersja!!
Podobnie różne dodatki, które często jak pisałem wczesniej potrafią wywrócić go do góry nogami, a nie zawsze odinstalowanie modułu, bez recznego pogrzebania, nie naprawia sklepu.
Wymaga to najlepiej drugiej równoległej testowej instalki, no i albo wiedzy, albo znających temat pomocnych dusz, które jak to doświadczyłem na sobie , będą ratowały nas przed zawałem serca.


Konkluzja:
Jesli potrzebujesz mechanizmu sklepu o dużej elastyczności, ale i sporych wymaganiach tak sprzętowych, jak i wiedzy, ten sklep jest dla Ciebie.

Natomiast jeśli chcesz postawić sklep z mała ilością towarów, i nie potrzebujesz nic więcej poza prostymi opisami i zwykłym modułem klienta, lepiej postaw cos albo gotowego, albo prostszego.
http://transit.waw.pl - Sklep oparty o Magento

Dla kogo sklep Magento?

PostTeraz jest 19 kwi 2024, o 02:45
Google

Posty: 427
Lokalizacja: Internet

Powrót do FAQ



cron